מחזור במושבות - חשוב לדעת

לשוניות ראשיות

מתוך דף הפייסבוק של המועצה
לאחרונה התבצעה החלפה של חברת הקבלן אשר אמונה על פינוי הפסולת ע"פ סוגים במושבות. מהלך זה נועד לתת מענה ושירות טוב יותר לתושבים, בתחום המחזור החשוב כל כך לכולנו. בנוסף לכך הוסיפה המועצה נקודות מחזור וגם הגבירה את תדירות הפינויים, במטרה לתת מענה מתאים יותר לכמויות הפסולת הממוחזרת.
מהלך החלפת הקבלנים לווה כצפוי במספר תקלות זמניות, ואנחנו מבקשים להודות לכל התושבים על הסבלנות, ההבנה ואורך הרוח. תודה גדולה גם לכל התושבים שלוקחים חלק בתהליך המחזור והופכים את המושבות לאזור ירוק ונעים יותר. נשמח להמשך סיוע ושיתוף פעולה על ידי הפניית תלונות והערות לשיפור למוקד השירות לתושב - רק כך נוכל ללמוד ולהשתפר.
לנוחיותכם, להלן פירוט עמדות המחזור הקיימות ע"פ סוגים:

זכוכית
לתוך מכלי איסוף הזכוכית הפרוסים במושבות ניתן להשליך את כל סוגי הזכוכית כל עוד היא נכנסת לפתח המכל (את מכסי המתכת יש להשליך לפח האשפה הרגיל).
להלן פירוט העמדות:
בנימינה:
- פינת המחזור ברחוב האסיף
- פינת המחזור בגבעת הפועל
- פינת המחזור בחניית בית ספר הנדיב
- רחוב הנרקיס
- רחוב ששת הימים פינת האגסים
- רחוב השעורה מול בית ספר אמירים
- רחוב הברוש פינת הדרור
גבעת עדה:
- פינת המחזור ברחוב הרותם
- פינת המחזור בהרחבה (ליד מוסך מיכאלי)
- רחוב הרימון מול בית מס' 42
- חניית בריכת השחייה

טקסטיל
לתוך מכלי איסוף הטקסטיל הפרוסים במושבות ניתן להשליך את כל סוגי הטקסטיל. לידיעתכם, הטקסטיל המושלך אליו נמכר על ידי הקבלן ולא נתרם. מי שמעוניין למסור בגדים או נעליים לנזקקים יכול לעשות זאת דרך העמותות השונות.
להלן פירוט העמדות:
בנימינה:
- פינת המחזור ברחוב האסיף
- פינת המחזור בגבעת הפועל
- פינת המחזור בחניית בית ספר הנדיב
גבעת עדה:
- פינת המחזור ברחוב הרותם

מתכת
טרם החלפת הקבלן ביצעה המועצה בדיקה מעמיקה בנושא מחזור המתכות, בה עלה כי אחוזי מחזור המתכת מתוך הפח הירוק גבוהים וכי המתקן אליו מפנה קבלן האשפה את הפסולת הביתית נותן פתרון הולם לסוגיה זו.
הפסולת הביתית מגיעה לאתר הטיפול ומועמסת על מסוע, והמתקן הראשון שפוגשת הפסולת נקרא "טרומל" (תוף גדול שמסתובב ובתוכו סכיני מתכת וחורים בגדלים שונים). הסכינים קורעים את שקיות האשפה והפסולת האורגנית נופלת לתוך החורים ועוברת לאתר קומפוסטציה. הפסולת שנשארה מופרדת על ידי מספר מכשירים, בהם מגנט, מפריד מתכות (לאותן מתכות שלא נמשכות למגנט) ובסוף התהליך גם מיון ידני על ידי פועלים.
בנוסף קיבלה המועצה פניות רבות על כך שהפחים לאיסוף מתכת נפרצים תכופות ומהווים מפגע. על כן הוחלט כי אריזות המתכת יושלכו לפח הירוק. בחודשים הקרובים נעקוב אחר אחוזי הפרדת המתכת מתוך הפח הירוק.

קלקר
נכון להיום אין בארץ פתרון מתאים למחזור קלקר מרשויות. המפעלים הממחזרים מקבלים רק קלקר שמקורו ממפעלים ספציפיים ואיכותו גבוהה. אי לכך, בכל הרשויות בארץ הקלקר מופנה לפח הירוק ומשם, לצערנו, להטמנה. אנו מקווים כי יימצא פתרון לבעייה זו במהרה, וניתן יהיה למחזר קלקר בארץ.

קרטון
נוספו מתקנים רבים לאיסוף קרטון במושבות, ואנו מבקשים להקפיד להשליך אך ורק קרטון למתקנים אלו! קרטונים דקים של אריזות קטנות, יש להשליך למיכלים לאיסוף נייר.
לידיעתכם, קבלן האיסוף מתקשה לאסוף את הקרטון כאשר הכלי מלא בפסולת מעורבת. לאחרונה ביצענו בדיקה במיכלים וגילינו שקיות של פסולת ביתית, קלקר, ואף סל קל שבור. בבקשה רק קרטון! לתשומת לבכם - לאחר שיטוח האריזה והשלכת הקרטון פנימה, יש לסגור את הדלתות על מנת שהאריזות לא יתפזרו.

נייר
לכלים לאיסוף נייר ניתן להשליך את כל סוגי הניירות ואף אריזות קרטון דקות של קורנפלקס, נייר טואלט וכו'. אריזות של חלב ומיץ יש להשליך לפח הירוק.

פלסטיק
איסוף הפלסטיק מתוך המיחזורית מתבצע על ידי שאיבה, ולכן למיחזורית משליכים רק פלסטיק שעובר בחורים של המתקן. את שקיות הניילון אוספים מתוך התיבות שצמודות למיחזורית ובמידה והן מלאות ניתן לשים אותן בתוך המיחזורית. לידיעתכם - הפתרון של לקשור אותן למיכל או "לתקוע" אותן בין הסורגים מקשה על האיסוף ומכער את הסביבה.

סוללות ומוצרי אלקטרוניקה
חוק האלקטרוניקה מחייב כל ייצרן ומשווק לאסוף את המוצרים אותם הוא מוכר במעמד הקנייה או ההובלה ללקוח. בכל החנויות בהם רוכשים מוצרים אלו ניתן להחזירם. בנוסף במידה ורכשתם מוצר אלקטרוני והחברה מובילה אותו לביתכם, המובילים מחויבים לאסוף את המוצר הישן ללא תוספת תשלום להובלה ולמסירה למחזור. אנו תקווה שבקרוב יצליח המשרד להגנת הסביבה לפתור את נושא התקשרות הרשויות מול הגופים לאיסוף פסולת זו ונציב מתקנים ייעודיים במושבות.
לסיום, נרצה לשוב ולהודות שוב לכל אלו שלוקחים חלק במלאכה. לידיעתכם - מחלקת איכות הסביבה במועצה, בראשות רועי רבין, עומדת לרשות התושבים בכל פנייה ובקשה.

תגובות

קראתי בשים לב את הנאמר והבנתי שהקבלן מקבל 10 עבור יעילות המיחזור. אבל לאן מפנים, לא הבנתי. אודה על תשובה ברורה.

פנה למועצה המקומית בנימינה וברר אצלהם. נשמח אם תעדכן כאן כשתדע כדי שנוכל לשקף לשאר האנשים. תודה.

הוסף תגובה חדשה

Filtered HTML

  • Project issue numbers (ex. [#12345]) turn into links automatically.
  • Freelinking helps you easily create HTML links. Links take the form of [[indicator:target|Title]]. By default (no indicator): Link to a local node by title
  • כתובות דפי אינטרנט וכתובות דוא"ל הופכות אוטומטית לקישורים.
  • תגיות HTML מותרות: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><span><h2>
  • <time /> is replaced with the current time.
  • מעבר שורות ופסקאות מתבצע אוטומטית.

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • כתובות דפי אינטרנט וכתובות דוא"ל הופכות אוטומטית לקישורים.
  • מעבר שורות ופסקאות מתבצע אוטומטית.
CAPTCHA
השאלה הזו נועדה לבדוק האם את:ה אנושי:ת, וכדי לחסום תוכנות למילוי ספאם אוטומטי
Fill in the blank.